ZEHİRLENME BELİRTİLERİ

    

Dudaklar Kızarıyorsa Dikkat!    1. aşamada, kişide hafif huzursuzluk, durgunluk ve uyuklama hissedilir. Biraz daha fazla karbonmonoksit gazı solunursa rehavet çöker ve uyuma isteği iyice artar.

    2. aşamada, titreme, adale kasılması, diş gıcırdaması, çene titremesi olur ve vücut ısısı yükselir. Gözler donuklaşır.

    3. aşamada, solunum ve kalp yavaşlar. Vücut ısısı düşer ve ölüm gerçekleşebilir. Karbonmonoksit sonucu ölümlerde dudak rujla boyanmış gibi kızarır. Yüz tebessüm eder bir hal alır. Deri kiraz kırmızısı renge dönüşür.

Baca Gazı Nasıl Zehirliyor?

Baca Temiz Değilse:
Bacaların temizlenmemesi, bakımının yapılmaması veya standart dışı baca malzemelerinin deformasyona uğraması zehirlenmeye yol açıyor.

Baca Başlığı Yoksa:
Baca başlığı olmamasından dolayı baca tepmesi zehirleyebilir.

Baca Sensörü Yoksa:
Baca sensörünün olmaması veya iptal edilmesi gazın içeri yayılarak zehirlenme riski oluşturabiliyor.

Menfez Kapatılmışsa:
Bacalı ve açık yanmalı cihazların kullanıldığı mahale açılmış olan menfezlerin sonradan iptal edilmiş veya kapatılması zehirleyebiliyor.

İzinsiz Tadilat:
Abonelerin tesisatta izinsiz olarak tadilat yaparak tesisatı uygunsuz hale getirmeleri de riski artırıyor.

Kalitesiz Malzeme:
Bacanın standart dışı malzemelerle yapılması nedeniyle meydana gelen yoğuşma suyunun baca malzemesine zarar vermesi de tehlikeli.

Bacayı Daraltmak:
Baca iç bölmelerinin daraltılması ne-deniyle baca çekişinin azalması, gazın tahliyesini güçleştiriyor. Bu da zehirlenmeye yol açıyor.

Bakım Eksikliği: Cihaza yıllık bakım yaptırılmaması zehirlenme riski yaratabiliyor.

Baca Her Yıl Temizlenmeli

     Doğalgaz diğer yakıtlara göre bacalarda kirliliğe neden olmaz ama çeşitli dış etkenlerin (rüzgar, sarsıntı v.s.) yanı sıra, doğalgazdan önce kullanılan kömür ve odun gibi yakıtlar, bacalarda is ve kurum oluşturur. Gerekli bakım ve temizlik yapılmadan doğalgaz kullanılması durumunda, atık gazlar, bacada yoğuşma oluşturur.

     Bu yoğuşma baca içerisindeki kurum ve isleri yumuşatmakta, yumuşayan kurum ve isler ile birlikte baca içindeki harç parçaları da kabararak baca içinedökülmekte, dolayısıyla tıkanmalara yol açmakta. Oluşan bu tıkanıklıklar, bacanın çekişini kısmen ya da tamamen engelleyerek atık (karbonmonoksit) gazların geri tepmesine ve cihazların, boruların bulunduğu ortama yayılmasına yol açar.


    Hangi yakıtı kullanırsanız kullanın bacanızı yılda en az bir kez itfaiye ya da itfaiyenin yetkilendirdiği firmalara temizletin.

Online Sayaç
Ziyaretci İstatistikleri
Online
1
Bugün
17
Dün
47
Bu Hafta
353
Toplam
200104
E-Sirket.com
Firma Rehberi